GI 21. maj: Država potonula u institucionalno rasulo, primitivizovala se i klerikalizovala

U posljednje četiri godine u potpunosti su diskreditovana ključna mišljenja koja su dominirala crnogorskom politikom. Avgustovski pobjednici iz 2020. godine kroz niz nesposobnih i neautonomnih vlasti dokazali su da smjena DPS-a nije donijela kredibilniju državu niti progresivnije javne politike, ocijenili su iz Građanske inicijative 21. maj.

Naprotiv, ocjenjuju, država je potonula u institucionalno rasulo, primitivizovala se i klerikalizovala, razmahao se velikosrpski nacionalizam oslonjen na SPC, evropske integracije su bile zaustavljene, dok su višeslojni populizam, neobuzdani nepotizam i nabujala partitokratija postali znak prepoznavanja vladajućih stranaka.

“Istovremeno, osnaženi su Vučićev intervencionizam i moskovske opstrukcije. Pokazalo se da su tzv. avgustovske promjene bile dobitak samo za stranke pod kontrolom Beograda, samovoljnu SPC i niz vulgarnih stranaka čija politika se svela na okupaciju javne uprave i državnih preduzeća. Time je onaj dio javnosti koji je motivisan dobrim namjerama glasao za “promjene i reforme” ispao samo korisni idiot i ništa više od toga”, napominju u GI 21. maj.

S druge strane, dodaju, kontuzovani DPS i njegovi sateliti i saveznici nastavili su da vode dezorijentisanu i bezidejnu politiku.

“Umjesto odlučnog suočavanja sa sopstvenim kompromitujućim nasljeđem zbog čega su i izgubili izbore kao i temeljnim reorganizovanjem politike bivši suverenisti su nastavili sa tlapnjom o “državotvornom jedinstvu” i “crnogorskom patriotizmu” pod vođstvom DPS-a. U međuvremenu, nasuprot takvoj retorici, DPS se nudio Demokratama nakon izbora u Nikšiću, zatim Mandiću protiv Spajića, da bi nakon svega dio DPSovih tradicionalnih saveznika završio u vladama sa Abazovićem, Mandićem i Kneževićem dok danas “oporavljeni” DPS vapi za Dritanovom i Milatovićevom podrškom u Podgorici ili koalicijom sa jednim od dva degutantna krila bivšeg DFa u Budvi. Sve ovo je razlog zbog čega raste izborna apstinencija, dok se parlamentarne partije suočavaju sa razočaranom javnošću i prezirom od strane građana kojima je stalo do normalnog društva i pristojne države”